نمونه سوالات دوره فرهنگ و آداب پوشش و حجاب- قسمت 3

قسمتهای دیگر در آرشیو مطالب است.

ادامه بحث پوشش

21 – تاریخچه بحث پوشش در قرآن؟ پوشش حضرت آدم و حوا با برگ در بهشت (سوره طه - سوره اعراف آیه 22) - مسئله جِلباب در سوره احزاب آیه 59- مسئله پوشش در آیه 31 سوره نور(خِمار) 22 -  حفظ فَرج در مردان و زنان در آیه 30 و 31 سوره نور؟ پوشاندن عورت که برخلاف آیات دیگر که منظور پاکدامنی است

23 – فروج در مورد زن ؟ تمام بدن زن

24 – بدا ؟ آشکار کردن

25 – لایبدین ؟ آشکار نکنند

26 – در این آیه چند بار کلمه آشکار نکنند آمده ؟ دو بار= زن ها زینت شان را آشکار نکنند مگر آن قسمتی از زینت که خودبخود آشکار میشود.

27- موارد جوازآشکار کردن زینت ؟ در برابر همسر- پدر – پدر همسر – پسران – پسران شوهران – برادران – پسران برادران – پسران خواهر – زنان مسلمان- کنیزان  و غلامان – افراد خنثی یا بچه ها

28 – زینت از نظر لغت؟ چیزی را از خودش زیباتر جلوه دادن

29 – سه معنی زینت از نظر مفسران؟ سه جور 1 – کل بدن زن  بجز وجه و کفین 2 – جای زینت: مثلاًزینت سر که گل سر است  روی مو است.زینت گردن که گردبند است   روی گردن است.زینت گوش که گوشواره است روی گوش است. زینت  دست دستبند- زینت پابند روی پا- کمربند زینت کمر- یعنی جای زینت پیدا نباشد. 3 – زینت کردن معمول بعلت علاقه زن به زینت

30- موارد استثناء در نشان دادن جای زینت( دستان و لب) بدون لاک و رژ لب و انگشتر این مواضع پیدا باشد اشکال ندارد.

31 -   چه افرادی استثناء هستند؟ افراد چهارشانه –قدبلند – چاق .... که لازم نیست در پوشاندن اندام زیادوسواس کنند.

32 – مابین دو دستور لایبدین زینتهن در سوره نور چه آمده؟ خمر، خمار= مقنعه که می پوشاند.(مقنعه هاشان را به گریبانشان (سینه هاشان)بزنند.)

33 –   در آیه 30 و 31 سوره نور خدا به زنان مومن چه می فرماید؟ و به زنان مون بگو چشمهایشان را فرو بیفکنند و فروجشان را حفظ کنند.

34 -  حفظ فروج یا دامن و ناموس چند بخش دارد؟  1 – پوشاندن ناموس یعنی مراقبت بر پاکدامن بودن و نقطه مقابل زنا 2 – پوشش :پوشاندن عورت و حتی نباید بدون دلیل خودش هم عورتش را نگاه کند. (یک انسان پاکدامن هرگز وارد حریم ارتباطات خطرناکی که منجر به زنا ، لواط و...نمیشود)

35 – بنا به نظر مفسران حفظ فرج در آیه 30 و 31 سوره نور چیست؟ پوشاندن دامن و نموس و فروج نه پاکدامنی ولی میشود هر دو را در بربگیرد.

36 – صفات مومنان در آیات اول سوره مومنون و سوره معارج؟ در کنار 6 صفتی که آمده : حفظ فروج

37 -  ارتباط با همسر غیر شرعی شامل چیست؟ خودارضایی(فقه اسلامی : استمناء)-ارتباط با همجنس(همجنس گرایی یا لواط) ارتباط با حیوانات و اشیاء-ارتباط با زن نامحرم( زنا –اِتخاذ خِدن:معشوقه گیری و رفاقت جنسی)

38 – حکم زنا در قرآن چیست؟ 100 تازیانه برای زن و مرد مجرد

39 – میزان پوشاندن در مرد چیست؟ پوشاندن عورت در مرد واجب و از زانو تا ناف مقدار مستحبش است. در زن بعد از حفظ فرج(کل بدن بغیر وجه  و کفین) مسئله آشکار نکردن زینت و خِمار مطرح است.

40 –  مسئله عطر زدن جزء کدام مسئله است؟ نوعی تبرج و نوعی جلب توجه  است.

41 – طبق روایات زنان در مورد عطر زدن چه بکنند؟ نباید در بیرون  از خانه (نامحرم ) ( بمنزله زنا میشود) عطر بزنند.

42 -  در چه مورد استفاده از عطر برای خانم ها خوب است؟ استعمال نکردن عطر در لباس رو بنحوی که مردان متوجه نشوند با نظافت کامل بدن  و مراقبت از بدبو نبودن درتعاملات بین خانم ها و محارم کاملاً سازگار است. 43 – یک ماده طبیعی برای از بین بردن بوی بد عرق ؟ زاج سفید

44 – در استفاده از چادر براق  و رنگی ، گلدار و انواع تورها و... چه توصیه ای شده ؟ امام معصوم (ع) در سفارش به یک خانم فرمودندکه در دیدار برادر دینی لباس رنگی  نپوشد. نمیشود گفت که استفاده از لباس رنگی و.. حرام است توصیه میشود که بحث لایبدین زینتهن رعایت شود. اگر پوشش ما دارای زینت است آشکار نشود. برخی مراجع در استفاده از چادر براق گفته اند که وقتی بصورت عرف در آمده و عادی شده اشکال ندارد. وتا بصورت عادی در نیامده اشکال دارد.


برچسب‌ها: نمونه سوالات دوره فرهنگ و آداب پوشش و حجاب, رادیو قرآن, ضمن خدمت فرهنگیان و کارمندان دولت

تاريخ : جمعه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۱ | 22:31 | نویسنده : فرهنگی |